Slank aluminium systeem vraagt minder handelingen in de werkplaats
Dat architecten graag voor aluminium kiezen, betekent niet dat het materiaal binnen ieder project haalbaar is. Marc Mulders, Sales Manager Nederland bij Aliplast, ziet dit regelmatig gebeuren. “Opdrachtgevers en architecten willen graag aluminium kozijnen, maar budgettair komen ze er soms niet uit. Dan wordt uiteindelijk toch voor een ander product gekozen.”
Met het nieuwe raam- en deursysteem Refine wil Aliplast dat gat verkleinen. Het systeem koppelt de uitstraling en eigenschappen van aluminium aan een productiemethode met minder handelingen. Daarmee moet aluminium voor meer projecten binnen bereik komen.

De basis voor Refine werd enkele jaren geleden in Spanje ontwikkeld door Centroalum, net als Aliplast onderdeel van de Corialis Group. Begin vorig jaar onderzocht Aliplast of het concept ook interessant kon zijn voor de West-Europese markt. Inmiddels is het systeem zover ontwikkeld dat productie mogelijk is; aan onder meer de laatste details van het hang- en sluitwerk wordt nog gewerkt.
Bijzonder is vooral de manier waarop Refine wordt geproduceerd. Het blijft een aluminium raam- en deursysteem, maar bij de ontwikkeling is gekeken naar efficiënte productiemethoden uit de kunststofkozijnenindustrie. “Bij aluminium zit traditioneel relatief veel handwerk in de productie”, legt Mulders uit. “Wij hebben gekeken hoe we dat aantal handelingen kunnen verminderen.”
Dat gebeurt onder meer bij de verbindingen en door onderdelen al in het profiel te integreren. Zo hoeven bepaalde rubberdichtingen niet meer afzonderlijk tijdens de productie te worden aangebracht. Iedere handeling die vervalt, levert tijdwinst op. “Een verwerker kan daardoor met hetzelfde aantal mensen een hogere output realiseren.”
Volgens Mulders kan Refine daardoor prijstechnisch tussen kunststof en traditioneel aluminium uitkomen, terwijl eigenschappen die architecten in aluminium zoeken behouden blijven. Hij noemt onder meer de slanke profilering, kleurmogelijkheden en lange levensduur. Ook de thermische prestaties profiteren volgens hem van de andere systeemopbouw. “Ten opzichte van traditionele aluminiumsystemen kunnen we hiermee een betere Uf-waarde bereiken.”

Die andere productiewijze betekent wel dat verwerkers hun vertrouwde werkwijze moeten aanpassen. Mulders ziet daarin een belangrijk onderdeel van de marktintroductie. “We moeten mensen ervan overtuigen dat ze het op een andere manier willen gaan doen. Daar staat tegenover dat ze efficiënter kunnen produceren.”
De opbouw van Refine maakt het volgens Mulders relatief eenvoudig om de verschillende materialen van elkaar te scheiden en het aluminium opnieuw te recyclen. Dat speelt pas op lange termijn: in het document ‘Levensduur van Bouwproducten’ van ISSO/SBR wordt voor aluminium buitenkozijnen een levensduur van 75 jaar gehanteerd. “Juist als je zo ver vooruitkijkt, is het belangrijk dat materialen aan het einde van die levensduur weer goed van elkaar te scheiden zijn.”
Architect@Work Rotterdam wordt voor Aliplast een belangrijk moment om architecten met Refine kennis te laten maken. Uit eerdere gesprekken met de markt maakt Mulders op dat er belangstelling is voor het principe. De locatie heeft voor het bedrijf bovendien een mooie link met een recent project: Aliplast was betrokken bij de Berninitoren in Rotterdam, die eind vorig jaar/begin dit jaar in de prijzen viel.
Neem dan rechtstreeks contact op met Aliplast NV.
Contact opnemen